O nas
Jesteśmy nieformalną koalicją organizacji społecznych, działającą na rzecz wdrożenia skutecznej ochrony prawnej przed działaniami typu SLAPP w Polsce. W 2022 roku utworzyliśmy polską grupę roboczą przeciw SLAPP, która funkcjonuje w ramach CASE – Europejskiej Koalicji Przeciw SLAPP w Europie. Nasze działania i postulaty wspierają największe organizacje medialne, pozarządowe i zawodowe w kraju.
Nasza aktywność obejmuje tworzenie analiz prawnych i rekomendacji dotyczących reform anty-SLAPP, mapowanie pozwów i prywatnych aktów oskarżenia przeciwko dziennikarzom i innym osobom biorącym działającym w interesie publicznym, prowadzenie szkoleń, a także kampanie komunikacyjne podkreślające skalę i zagrożenie związane z postępowaniami sądowymi używanymi do uciszania debaty publicznej.
W ramach działań rzeczniczych zabiegamy o skuteczne wdrożenie dyrektywy anty-SLAPP na grunt polskiego prawa – czyli takie, które w praktyce zapewni w naszych krajowych warunkach realną ochronę przed SLAPP-ami i będzie rzeczywiście stosowane przez sądy. Wymaga to m.in. wprowadzenie ochrony przed SLAPP-ami nie tylko postępowaniach cywilnych, ale też w procedurze karnej; wprowadzenie odpowiednio obszernego katalogu przesłanek wskazujących, że celem postępowania jest tłumienie debaty publicznej czy dekryminalizacja zniesławienia. W listopadzie 2024 roku wraz z mediami i ponad 40-stoma organizacjami zaapelowaliśmy o takie skuteczne wdrożenie dyrektywy, przedstawiając jednocześnie szersze opracowanie zalecanych zmian prawnych potrzebnych do zapewnienia efektywnej ochrony przed SLAPP-ami w polskich warunkach. Szczególne znaczenie ma sprawa zniesienia odpowiedzialności karnej za zniesławienie, o co kolejny raz apelowaliśmy w styczniu 2025 roku wspólnie z przedstawicielami środowiska wydawców, dziennikarzy i organizacjami zajmującymi się prawami człowieka.
W kwietniu 2024 roku zorganizowaliśmy pierwszą w Polsce międzynarodową konferencję anty-SLAPP, podczas której Minister Adam Bodnar podkreślił m.in., że rozwiązanie kwestii SLAPP jest prawdziwym wyzwaniem i konieczne jest nie tylko szczegółowe zdefiniowanie, czym jest SLAPP czy rozszerzenie zakresu zastosowania dyrektywy na sprawy krajowe, ale też faktyczne zaadresowanie zagrożeń dla społeczeństwa obywatelskiego wynikających z u artykułów 212 i 216 Kodeksu karnego, zapowiadając zniesienie tego pierwszego. Podsumowanie konferencji dostępne jest na stronie https://siecobywatelska.pl/slapp.
Za treści publikowane na stronie anti-slapp.pl odpowiadają Sieć Obywatelska Watchdog Polska oraz ARTICLE 19. Wsparcia komunikacyjnego, merytorycznego i prawnego udzielają Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.