Newag z nominacją za korporacyjny SLAPP roku
marzec 24, 2025
Celem konkursu organizowanego przez CASE jest budowa świadomości dotyczącej zjawiska SLAPP oraz pokazanie, jak groźne to zjawisko.
Konkurs składa się z dwóch części. W pierwszej komisja złożona z europarlamentarzystów wskazuje zwycięzców w poszczególnych kategoriach. W drugiej każdy może zagłosować w kategorii Nagroda Publiczności i wskazać swojego faworyta.
SLAPP-ujące rządy, politycy i korporacje „rywalizują” w pięciu kategoriach:
- Corporate Bully of the Year – Korporacyjny Prześladowca Roku
- SLAPP Politician of the Year – SLAPP Polityk Roku
- Farcical Threat of the Year – Najbardziej Absurdalna Groźba Roku
- International Bully of the Year – Międzynarodowy Prześladowca Roku
- SLAPP Country of the Year – SLAPP Kraj Roku
W tegorocznej edycji konkursu na liście nominowanych znalazła się jedna sprawa z Polski. W kategorii Korporacyjnego Prześladowcy Roku nominację uzyskała spółka Newag IP Management – spółka zależna polskiego producenta pociągów Newag, która pozwała Dragon Sector, grupę hakerską, oraz Serwis Pojazdów Szynowych (SPS), firmę konserwacyjną, za naruszenie praw autorskich i nieuczciwą konkurencję.
Pozew został złożony po konferencji w grudniu 2023 r., na której Dragon Sector ujawnił, że pociągi Newag zostały zaprogramowane tak, aby działały nieprawidłowo, jeśli były serwisowane przez nieautoryzowane firmy. Roszczenie to pojawiło się po tym, jak operator pociągów Koleje Dolnośląskie doświadczył niewyjaśnionych awarii, gdy korzystał z usług SPS zamiast Newag w zakresie konserwacji.
Newag zaprzeczył zarzutom i oskarżył SPS o rozpowszechnianie fałszywych roszczeń. Obecnie domaga się 1,37 mln euro odszkodowania za szkodę reputacyjną.
Więcej o konkursie i innych nominowanych na stronie https://www.the-case.eu/latest/the-european-slapp-contest-2025/